حرف های بی پایان در بی کلامی موسیقی

نیو اِیج (New Age)

نیو اِیج (New Age)

موسیقی نیو اِیج (New-Age Music) یا عصر جدید یا عصر نو یکی از سبک‌ های شناخته‌ شده موسیقی است که هدفش الهام‌ بخشی هنری، ایجاد آرامش روحی و مثبت‌ اندیشی می‌ باشد. شنوندگان این سبک موسیقی معمولاً از آن برای یوگا ، مراقبه ، مطالعه ، مهار استرس ، یا ایجاد فضای آرامش‌ بخش استفاده می‌ کنند. این نوع موسیقی مرتبط با جنبش عصر جدید و همچنین محیط زیست گرایی دانسته می‌ شود. هارمونی‌ ها در موسیقی نیو ایج از نت‌ های تکرار شونده بم - که عموماً از واریاسیون‌ های مختلف یک الگو بدست می‌ آیند - ساخته می‌ شوند. در بسیاری از نمونه‌ های این نوع موسیقی صداهای ضبط شده از طبیعت (همچون صدای پرندگان ، آب ، باران و غیره) در ابتدای قطعه ، یا در طول قطعه ، بکار گرفته شده است.

در حوزهٔ موسیقی نیو ایج نمونه‌های گوناگونی -هم از موسیقی الکترونیک و هم از موسیقی آکوستیک بوجود آمده است. در موسیقی الکترونیک از نت‌های ممتد سینث پد و در موسیقی آکوستیک سازهایی از قبیل پیانو ، فلوت ، گیتار آکوستیک و برخی سازهای شرقی بکار گرفته می‌ شوند. اگرچه استفاده از صدای انسان در این سبک موسیقی در آغاز معمول نبود، اما با تکامل این موسیقی استفاده از خواننده، بخصوص برای اجرای آواهایی از بومیان آمریکا ، سانسکریت ، و تبتی رایج‌ تر شد.

موسیقی‌ دانان متعددی از سبک‌های گوناگون بر موسیقی نیو ایج تأثیرگذار بوده‌ اند. در سال ۱۹۷۳ آلبوم زنگ‌ های لوله‌ ای اثر مایک اولدفیلد یکی از اولین آلبوم‌ هایی بود که به عنوان نمونه‌ ای از موسیقی نیو ایج شناخته شد. در سال ۱۹۷۵ مجموعهٔ طیف اثر استیون هالپرن از آثاری بود که نقش کلیدی در راه‌ اندازی جنبش موسیقی نیو ایج ایفا نمود. تا سال ۱۹۸۹ بیش از ۱۵۰ شرکت ضبط مستقل وجود داشت که آثار موسیقی نیو ایج را منتشر می‌ کردند.

نمایش بیشتر
لیست آلبوم های این سبک (189)
نمایش بیشتر
loading...